« התחילו בהרשמה כאן נפתחה ההרשמה לסמסטר חורף 2018 - הקדימו להירשם 03-6161237
çæåø ìãó äáéú
סיפורים וטרינריים
הכלב שבלע מריחואנה


אמש הגיע למרפאה כלב מעורב בן 9 חודשים, משקל 16 ק"ג עם סיפור על פרכוסים פתאומיים בבית.

בבדיקה טמפ' 37 מ"צ ( טמפ' נורמאלית של כלב 38.5 מ"צ), דהיינו הכלב סבל מהיפותרמיה. הבעלים בדקו חום בבית וחשבו שהכלב פשוט התקרר בגלל מזג האוויר החורפי שבחוץ.

כאשר ליטפתי את פרוותו הרגשתי כאילו שיש גלידי קרח בין השערות, עד כדי כך הכלב היה "קפוא".

לא פלא ךפיכך, שהתקשיתי קצת בדיאגנוזה.

בתחילה חשבתי שמדובר בהתקף של אפילפסיה.

אלא שיתר הסימנים הקליניים הראו תמונה שונה. שמתי לב לאישונים מורחבים מאד, קצב לב ודופק איטי, רעידות בלתי פוסקות בכל הגוף, חוסר שליטה בשתן, הכלב טפטף שתן כל הזמן.

התחלתי לתחקר את הלקוח, ופתאום נראה כאילו "נפל לו האסימון..." והוא נזכר שהיום בבוקר ראה שחסרה לו "אצבע " של מריחואנה...

הכלב היה בספזם, לא מתקשר עם הסביבה, ראשו מוטה הצידה בצורה גרוטסקית.

זכרתי קצת הרצאה ששמעתי פעם על הרעלת מריחואנה בכלבי משטרה המאומנים למצוא אצבעות חשיש.

סימני הרעלת THC  בכלבים כוללים נמנום, אטאקסיה, רעידות, היפו תרמיה מתונה, ריור והקאה לעתים.

חלק מהסימפטומים אכן הופיעו ועוד איך בכלב זה.

מכיוון ועברו חמש שעות בקירוב מאז שהכלב בלע את אצבע החשיש ועד שהובא אליי למרפאה, לא היה טעם לגרום לו להקיא, או לשטוף את קיבתו בפחם.

לכן הטיפול שנתתי לו כלל נוזלים באינפוזיה, תרופות, ויטמינים, וחימום מאסיבי.

הוא שהה במרפאה מספר שעות, ואח"כ החלטתי להשאיר אותו ללילה, אולם עקב מזג האוויר המשוגע, סברתי שכדאי לשחרר אותו לביתו עם הוראות מחמירות על חימום עם "בקבוק סבתא" , ולהתקשר אליי טלפונית על כל דבר קטן.

הסברתי לבעלים שיוצאים מזה לעיתים תוך 90 שעות ואף יותר.

היום שוחחתי עם הבעלים, והוא דיווח לי שהכלב כבר חוזר לעצמו, אם כי הוא עדיין מטושטש, הוא כבר הולך לבד, עושה פיפי בחוץ בטיול , בשליטה, אך הוא עדיין מתנדנד.

לא רציתי להיות טרחני, ובכל זאת הסברתי לבעלים , שמעבר לעובדה שמדובר בעיניין לא חוקי, הרי שחובתו של הבעלים לדאוג לשלומו ורווחתו של בעל החיים שנמצא תחת חסותו, ובליעת מריחואנה לא נכללת בקטגוריה של שמירה על צער בעלי חיים...

אני לא אגיד לך כיצד לנהל את חייך האישיים, אולם אני מקווה שמקרה זה ילמד אותך לקח, להחביא את החשיש שלך, בכלל, ומבעלי חיים בפרט. הרי הסיפור יכול היה להסתיים באסון. בהחלט יכול היה להיות שהכלב ימות מהרעלת מריחואנה. שלא לדבר על מה היה קורה אם חס וחלילה אחד מילדיו הפעוטים של הלקוח היה מנסה את המנה בעצמו...

הבעלים, נראה שהיה מזועזע למדיי מהטראומה שעברה על הכלב שלו, ועל אף נטייתו הברורה לסם האסור אני מקווה שלהבא ידע להחביא היטב את "מנת האושר" שלו, לדבריו...

 

 

 

מהי הרעלת מריחואנה בכלבים?

מריחואנה היא העלים היבשים והפרחים מצמח הקנבוס (קנאביס סאטיבה) והחומר הכימי הפעיל הוא טטרהידרוקנבינול (THC ).

THC נספג במהירות למחזור הדם וסימני ההרעלה מופיעים בתוך דקות ,עד 3 שעות לאחר חשיפה. החומר הכימי נספג ברקמת השומן, ולכן השחרור ממנו הוא איטי, ויכול להימשך מספר ימים.

בד"כ חיות מ חמד ביתיות נתקלות בחומר עקב טעות של הבעלים.

יש כלבים הבולעים את שאריות סיגריות החשיש, הנמצאות ליד הבעלים המסומם ומטושטש, ולפעמים הכלבים בולעים עוגיות חשיש שהבעלים השאיר על השולחן.

סימנים קליניים בכלבים

כמעט כל הכלבים שנחשפו לחשיש הפגינו  סימנים נוירולוגיים (דיכאון או דיכאון והתרגשות לסירוגין,  הזיות עם נביחות או אי שקט, התקפים ועוויתות או אפילו תרדמת). כ 1/3 מבעלי חיים שנחשפו הפגינו סימנים במערכת עיכול (הקאות, שלשולים, יובש בפה, או ריר). הם יכולים גם לפתח טמפרטורת גוף  נמוכה, נשימה מהירה ושטחית,  קצב לב גבוה או נמוך,  אישונים מורחבים, ודליפת שתן.

 

 

 

 


חזרה לכל הסיפורים הוטרינריים >>   למעלה

 

 קורס ספרות וטיפוח
כלבים וחתולים
קורס טיפול
בעזרת בעלי-חיים
קורס עוזר/ת לרופא וטרינר
ומנהל/ת פינות חי

נפתחה ההרשמה לקורסי קיץ 2019
הקדימו להירשם 03-6161237f      מגן דוד ירוק - אנשים למען חיות    |    מרפאה    |    מספרה    |    מכללה       מרכז מידע ורישום: עוזיאל 4, רמת גן 03-6161237