« התחילו בהרשמה כאן נפתחה ההרשמה לסמסטר חורף 2018 - הקדימו להירשם 03-6161237
çæåø ìãó äáéú
מכללת מגן דוד ירוק - הרצאות ומאמרים


נושא: רשמי ביקור ב"ארובות ירוקות"

 

מצגת ארובות ירוקות - רשמי ביקור

ד"ר אבי ליליאן וחבצלת ליליאן, מכללת מגן דוד ירוק

 

לאחרונה הזדמן לנו לבקר מקום מופלא , מעורר הערצה ו"קנאה" מקצועית- חוות  "GREEN CHIMNEYS" .

זוהי חווה חקלאית, שפועלת מזה כ 50 שנה, לטיפול, חינוך ושיקום ילדים ובני נוער בעלי צרכים מיוחדים.

החווה נמצאת באזור כפרי, כשעה וחצי צפונה מניו יורק, עובדים בה כ 30 אנשי מקצוע מתחומי טיפול שונים והיא מנוהלת ע"י ד"ר סם  ומאיירה רוס , פסיכולוגים קליניים.

 

"ארובות ירוקות" פיתחה כ-15 תוכניות לימוד ועבודה חדשניות, במגוון נושאים כגון,  שיפור הופעה חיצונית, הגיינה אישית, טיפול בבעלי חיים ובצמחים ואפילו עזרה ראשונה לאנשים ולבעלי חיים! התוכניות נעזרות בחיות מחמד, חיות משק וחיות בר ומטרתן להקנות מיומנויות של תפקוד נורמטיבי בחיי היומיום.

 

זאת ועוד, החניכים לומדים על "החיים האמיתיים שבחוץ", כמו למשל  מציאת עבודה, השגת רישיון נהיגה, כלכלת בית, ידע משפטי ועוד.

 

צוות החווה פיתח  שיטה בשםG.L.A.S.  ( Green chimneys longitudinal assessment scale )המתבססת על סולם הערכה אוניברסלי ופשוט, המאפשר מעקב אחר תפקוד (אישי וחברתי) החניך והתנהגותו, באספקטים שונים של חיי היומיום, מרגע קבלתו לחווה ועד עזיבתו. ההערכה התפקודית מתבצעת ע"י אנשי מקצוע מתחומי הפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, חינוך ורפואה.

 

ההיסטוריה של ארובות ירוקות מקבילה, פחות או יותר, להתפתחות התחום של קשר אדם חיה ב-50 השנים האחרונות, ולמעבר בהתייחסות אל בעלי החיים, מחיות משק לאמצעי טיפולי.

 

ד"ר סם רוס, אדם לבבי ביותר, סיפר לנו בהומור רב כי בתחילת הפעילות של החווה החיות שימשו גם למאכל (!) לאחר שהעגלים או הגדיים והחזירונים גדלו, והפכו מPETS ל STEAKS  !

אולם מהר מאד הם הבינו כי אין זה נבון ביותר "לאכול את המטפל", ולפיכך החווה הפסיקה לגדל את אספקת המזון שלה, וכל בעלי החיים שנמצאים בה מאז ועד היום משמשים לטיפול וחינוך בלבד!!!

 

החווה ממוקמות באזור של גבעות מוריקות,  סביבה נוף טבעי עוצר נשימה. בעלי החיים מפחיתים חרדות ופחדים אצל הילדים, ומשמשים כ"מגנט" המחבר בין המטפל לילד המטופל, במשולש "ילד- חיה- איש מקצוע".

 

נוכחות בעלי החיים והצמחייה מקלים על הילדים בשיקומם והחלמתם מהכאב שנוצר בעקבות מנסיבות חייהם הקשות: אובדן פתאומי של הורים, גירושין, פרידה או מחלה, אשר הביאו למצוקה פסיכולוגית, חברתית וכלכלית, ואשר אלצו את הילדים להתמודד עם מאבק קיומי על הישרדותם. ללא ספק, חוות ה"ארובות הירוקות", היא מקום מציל חיים הלכה למעשה.

 

"ארובות ירוקות" מתפקדת כחווה טיפולית וכפנימייה.  כ 150 חניכים שוהים בה בזמן נתון ו כ-50 תלמידים נוספים מגיעים בהסעות מאורגנות מדי יום.

 

ממש מתחילת הפעילות של המקום, נעשה כל מאמץ לשלב את אווירת הכפר וחיי החווה בחוויה הלימודית. הילדים התנסו בחוויות מעשירות בשילוב חיות מחמד, חיות משק וכלים חקלאיים שונים כאמצעי למידה. 

 

 זהו איננו בית ספר דמוקרטי, התלמידים מחויבים לשהות בכיתות מסודרות, ולהתנהל עפ"י סדר יום קבוע וקפדני. קיימות מסגרות לימוד  פרטניות וקבוצתיות, המותאמות לצרכי הילדים (למשל כיתה לילדים לקויי תסמונות "אספרגר"). הילדים לומדים בקבוצות, אולם כל ילד זוכה לתשומת לב אישית ובהתאם להתקדמותו.

 

בסיורנו בחווה התרשמנו מאוד מהסדר והניקיון המופתיים ששררו בכל. המקום מזכיר קיבוץ גדול. מעניין שאפילו אנשי החווה עמם שוחחנו הזכירו את המילה "קיבוץ" בתארם את המקום.

בחווה ישנו חדר אוכל מרכזי בו אוכלים יחדיו החניכים ואנשי הצוות. במקום גם אולם התעמלות ובריכת שחייה. כיתות הלימוד מחולקות ל"בתים", בהתאם לגיל ואבחון טיפולי. התלמידים הבוגרים לבושים בבגד ירוק עם הלוגו של "ארובות ירוקות", חלקם מדריכים את התלמידים הצעירים יותר ואת המבקרים בחווה , ועוסקים בפעילויות שוטפות של טיפול בחיות ועזרה לסגל.

 

במקום גם פועל מרכז שיקומי לחיות , בד"כ חיות בר פצועות שהובאו למקום, בחסות השירותים הוטרינריים של האזור ושרות שמורות הטבע המקומי. חיות הבר במקום כוללות בעלי חיים נדירים כגון העיט הצפון אמריקאי, הקונדור הדרום אמריקאי, אוחים וינשופים שונים, וכן יונקים גדולים כגון אנטילופות ואיילים. שיקום בעלי חיים פצועים מהווה חלק אינטגרלי וחשוב ביותר בשיקום התלמידים במקום.

בנוסף, המקום משמש מחסה לבעלי חיים שעברו התעללות. סופר לנו על סוסים שנמצאו רעבים וגוססים בצידי הדרך, אשר הובאו למקום  ע"י אזרחים והבריאו. כיוון שרגליהם פגועות והם בקושי נושאים את משקלם, לא ניתן לרכב עליהם, אך בכל זאת הילדים רוחצים ומברישים אותם מדי יום, ומוציאים אותם למרעה באחו ירוק ושטוף שמש. ממש מראה משובב עין ונפש!

 

החווה מעסיקה ארבעה וטרינרים לחיות קטנות וחיות משק, וטרינר סוסים ווטרינר מומחה לחיות בר. הצעתי להוסיף תוכניות לימודים העוסקות בוטרינריה וזואוטכניקה, בהן ישמשו ווטרינרים כמורים ימים. האם תיושם ההצעה? סאם הבטיחני כי בהחלט ישקול וימים יגידו.

 

כמובן שהביקור במקום כזה מייד מעורר את הרעיון להקים מקומות דומים. מכל העולם פונים לכאן כדי לקבל ייעוץ בהקמה ותפעול של מקום כזה.

לי אישית, כישראלי, וכעוסק בתחומי הוטרינריה, החינוך ובקשר אדם-חיה, ברור לחלוטין כי יש מקום להקים מוסד דומה בישראל. ללא ספק זהו פרוייקט מרשים, הדורש כמובן תקציבים מתאימים. בהכירנו את המצב בארץ, לא חסרות אוכלוסיות יעד המתאימות למוסד שכזה.

ארובות ירוקות ישמחו לקבל מתמחים מישראל, תוך תיאום מראש כמובן, לשהות של 5-6 חודשים במקום. מי שמתעניין בתחום של סיוע טיפולי בעזרת בעלי חיים ימצא מקום נפלא להשתלמות אינטנסיבית ביותר.

לפרטים:

Joseph A. Whalen, M.S., M.B.A.

Executive Director

Green Chimneys Children’s Services/ Green Chimneys School

Phone (845) 279-2995 , Ext.100

Fax (845) 279-2714

E-Mail : jwhalen@greenchimneys.org

www.greenchimneys.org
 

 


   חזרה לרשימת המאמרים   למעלה

 

 קורס ספרות וטיפוח
כלבים וחתולים
קורס טיפול
בעזרת בעלי-חיים
קורס עוזר/ת לרופא וטרינר
ומנהל/ת פינות חי

נפתחה ההרשמה לקורסי קיץ 2019
הקדימו להירשם 03-6161237f      מגן דוד ירוק - אנשים למען חיות    |    מרפאה    |    מספרה    |    מכללה       מרכז מידע ורישום: עוזיאל 4, רמת גן 03-6161237